Aktualności


AKTUALNOŚCI

Pręgowo – historie z wczoraj i dziś

1 grudnia 2023 r. w bibliotece w Pręgowie zaprezentowano licznie zgromadzonym gościom wystawę fotografii pod tytułem „Pręgowo – historie z wczoraj i dziś”. Inicjatorką tej wspaniałej imprezy kulturalnej była Barbara Sołczyk, która kieruje filią Gminnej Biblioteki Publicznej od ponad 30 lat.
AKTUALNOŚCI

Nowy wóz ratowniczo-gaśniczego przekazany strażakom z Pręgowa

W uroczystym przekazaniu nowego wozu ratowniczo-gaśniczego, którym dysponować będą strażacy z Pręgowa wzięły udział władze wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, samorządowcy i mieszkańcy.

Więcej szczegółów:

AKTUALNOŚCI

W Pręgowie posadzono „Dąb Katyński” 

Pręgowo dołączyło do programu „Katyń... Ocalić od zapomnienia”, a na terenie niewielkiego cmentarza przy miejscowym kościele posadzono „Dąb Katyński”. Celem akcji jest przypomnienie o tragicznych dla narodu Polskiego wydarzeniach jakie rozegrały się w 1940 roku oraz o blisko 22 tysiącach ofiar bestialskiego mordu popełnionego przez NKWD.

23 września odbyły się centralne uroczystości obchodów 700-lecia Pręgowa

Mieszkańcy, przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści, samorządowcy gminni i powiatowi oraz wszyscy przyjaciele Pręgowa uczestniczyli w obchodach jubileuszu Pręgowa. Po uroczystej mszy Metropolita Gdański Arcybiskup Tadeusz Wojda i poświęcił kapliczkę św. Rocha, która stanęła w pobliżu Ronda im. 700-lecia Pręgowa. 
Był rodzinny festyn z atrakcjami i kuchnią polową a na zakończenie zabawa taneczna przy muzyce serwowanej przez DJ-a. Patronat honorowy nad jubileuszem objęli Sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Metropolita Gdański abp Tadeusz Wojda.

23 września. Uroczystości z okazji 700-lecia Pręgowa

W sobotę 23 września br. w Pręgowie odbędą się uroczystości jubileuszowe z okazji 700-lecia tej miejscowości. Uroczystość jubileuszową o godzinie 15.00 rozpocznie msza św. w miejscowym kościele pw. Bożego Ciała, koncelebrowana przez Metropolitę Gdańskiego arcybiskupa Tadeusza Wojdę. Po nabożeństwie, około godziny 16.30, odbędzie się procesja. Jej uczestnicy przejdą w okolice Ronda im. 700 – lecia Pręgowa, gdzie nastąpi poświęcenie Kapliczki Świętego Rocha. Festyn integracyjny zaplanowano na godzinę 17.00. Po oficjalnych wystąpieniach gospodarzy i zaproszonych gości rozpocznie się zabawa.

700 kilometrów rowerami na 700-lecie Pręgowa

Grupa miłośników jazdy na rowerze postanowiła uczcić jubileusz 700-lecia Pręgowa przejazdem z Krakowa do Pręgowa. Uczestnicy wyruszyli z Krakowa 11 czerwca i po przejechaniu ponad 700 kilometrów zameldowali się w Pręgowie 17 czerwca 2023.
AKTUALNOŚCI

Uroczystość nadania nazwy Rondo im. 700 lecia Pręgowa

Wójt Gminy Kolbudy Andrzej Chruścicki oraz Komitet Obchodów Jubileuszu 700-lecia Pręgowa zapraszają mieszkańców Pręgowa na uroczystość nadania nazwy Rondo im 700 lecia Pręgowa.
AKTUALNOŚCI

Zwiedzanie Pręgowa 

W niedzielę 28 maja Ochotnicza Straż  Pożarna w Pręgowie oraz Sołectwo Pręgowo zorganizowały zwiedzanie Pręgowa połączone z dniem otwartym Remizy OSP w Pregowie.  W tym samym czasie otwarty był kościół w Pręgowie oraz Muzeum Pana Czerwińskiego.

Festyn Rodzinny przy Szkole w Pręgowie

W sobotę 27 maja 2023 odbył się Festyn Rodzinny przy Szkole w Pręgowie a w nim turnieje sportowe, koncerty,  loteria fantowa i wiele innych atrakcji.

AKTUALNOŚCI

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego organizowanego
z okazji 700-lecia Parafii Pręgowo

Podczas apelu, który odbył się w Szkole Podstawowej w Pręgowie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego organizowanego z okazji 700-lecia Parafii Pręgowo. Każdy uczestnik konkursu otrzymał wyjątkowy dyplom i drobny upominek, a najlepsze prace atrakcyjne nagrody.
AKTUALNOŚCI

700 basenów na 700 lecie Pręgowa

Wystarczyły zaledwie trzy godziny, aby przepłynąć 700 basenów na 700 lecie Pręgowa. 
AKTUALNOŚCI

Sołtysi z całego Powiatu Gdańskiego spotkali się w Pręgowie

W obchodzonym 11 marca Dniu Sołtysa do naszej gminy zaproszono wszystkich, którzy pełnią tę funkcję w miejscowościach Powiatu Gdańskiego. Powodem wizyty tak wielu wyjątkowych gości było nie tylko wspomniane święto, ale również Jubileusz 700-lecia, jaki w tym roku obchodzi Pręgowo. O randze wydarzenia świadczy fakt, że wzięli w nim udział przedstawiciele rządu, parlamentu, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, a także licznie przybyli samorządowcy z okolicznych gmin i władz powiatu ze starostą Marianem Cichonem.

Więcej szczegółów:

AKTUALNOŚCI

Portrety niesamowitych kobiet

W szkole podstawowej w Pręgowie 8 marca, z okazji Dnia Kobiet, uczniowie klas VI, VII i VIII mieli okazję dowiedzieć się kim była pani Irena Kuńciów, mieszkanka i działaczka Pręgowa. Postać tej niezwykłej kobiety przedstawiła pani Aleksandra Polcyn, córka pani Ireny.

Po ciekawym wykładzie, przedstawiciele społeczności szkolnej wraz z sołtysem wsi Pręgowo, panem Marcinem Dawidowskim, udali się na cmentarz, aby uczcić pamięć tej wyjątkowej mieszkanki Pręgowa. To wydarzenie otwiera cykl spotkań dotyczących niesamowitych kobiet, związanych z Pręgowem.
AKTUALNOŚCI

Poznaliśmy logo towarzyszące obchodom 700-lecia Pręgowa

Praca autorstwa Bruno Leznera prezentująca fragment bryły kościoła, z wieżyczką stanowiącą centralny element grafiki, została przyjęta jako logotyp towarzyszący zaplanowanym na ten rok obchodom 700-lecia.
AKTUALNOŚCI

W Pręgowie uczczono pamięć ofiar Marszu Śmierci

Mieszkańcy, uczniowie, samorządowcy, i przedstawiciel Parlamentu RP uczcili w Pręgowie 78. rocznicę Marszu Śmierci. Poczty sztandarowe podczas mszy świętej w intencji ofiar morderczej wędrówki wystawiły szkoły gminy Kolbudy, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, a także ochotnicze straże pożarne i harcerze. Po nabożeństwie uczestnicy rocznicowych uroczystości udali się na pobliski cmentarz, aby złożyć wieńce na zbiorowej mogile więźniów ewakuowanego obozu KL Stutthof.
AKTUALNOŚCI

Obchody 78 rocznicy Marszu Śmierci – niedziela 5 lutego

W niedzielę 5 lutego w Pręgowie odbyły się uroczystości związane z obchodami 78. rocznicy Marszu Śmierci.
AKTUALNOŚCI

Rok obchodów 700-lecia Pręgowa

Rok 2023 będzie szczególny dla Pręgowa. Ta malownicza miejscowość, nad którą dumnie góruje jeden z najcenniejszych gminnych zabytków, świętuje swoje 700 urodziny. Z okazji jubileuszu przygotowano szereg wydarzeń, podczas których przypominana będzie bogata i niezwykle ciekawa historia wsi Pręgowo. Z okazji rocznicy powstała również dedykowana temu wydarzeniu strona internetowa www.pregowo700.pl, która na bieżąco będzie uzupełniana o kolejne relacje z zaplanowanych na cały bieżący rok obchodów 700-lecia.
Nad całością czuwać będzie powołany przed kilkoma miesiącami Komitet Obchodów Jubileuszu 700-lecia Pręgowa, który przygotował ogólny harmonogram wydarzeń towarzyszących rocznicy. Na jego czele stoi sołtys i rodowity mieszkaniec Pręgowa Marcin Dawidowski.
- 700 lat to wspaniała, okrągła rocznica – mówią członkowie Komitetu. – Świętujemy siódmy wiek powstania naszej pięknej miejscowości. Jubileusz stanowi dobrą okazję, aby przypomnieć bogatą historię wsi i zaangażować mieszkańców do udziału w obchodach, które służyć mają również integracji. Mamy nadzieję, że siódemka okaże się szczęśliwa i pozwoli nam z sukcesem zrealizować wszystkie plany z jakimi wkraczamy w rok 2023. Z tej okazji uruchomiliśmy stronę poświęconą rocznicy, na której znajdą się informacje na temat Pręgowa, jego dziejów, a także towarzyszących rocznicy wydarzeń. 
Członkowie Komitetu przygotowali ogólny harmonogram obchodów. Zastrzegają jednak, że stanowi on jedynie ogólny zarys programu, który może być na bieżąco rozbudowywany i modyfikowany.
Pierwszym z wydarzeń rocznicowych będzie Orszak Kolędników, który przejdzie ulicami wsi w czwartek 5 stycznia. Rozśpiewany pochód wyruszy spod szkoły w Pręgowie o godzinie 17.30. Na godzinę 19.00 zaplanowano natomiast śpiewanie kolęd w miejscowym kościele, który złotymi literami wpisuje się w dzieje wsi Pręgowo. Obiekt wzniesiony w XIV wieku przez zakon krzyżacki był świadkiem najważniejszych dla tej wsi wydarzeń.
Kolejnym - zaplanowanym na 5 lutego - wydarzeniem, które stanowiło będzie okazję do przypomnienia historii wsi będzie rocznica Marszu Śmierci, w którym przez Pręgowo przeszli więźniowie ewakuowanego obozu koncentracyjnego KL Stutthof. Wielu z nich ostatnie kroki swojej ziemskiej wędrówki postawiło właśnie w Pręgowie. Ich szczątki spoczywają w zbiorowej mogile na miejscowym cmentarzu.
W marcu w Pręgowie, w ramach obchodów rocznicy 700-lecia wsi, spotkają się natomiast sołtysi powiatu gdańskiego, aby wspólnie uczcić Dzień Sołtysa.
Na maj planowane są z kolei wiosenne spacery po Pręgowie i okolicy, podczas których mieszkańcy - i nie tylko – będą mieli okazję poznać ciekawe miejsca i zgłębić dzieje miejscowości.
Odbędzie się też szereg wydarzeń integracyjnych, czemu służyć będą choćby festyny dla mieszkańców. W Pręgowie wspólnie obchodzić będziemy też Dzień Dziecka, Dzień Strażaka czy Tydzień Patronów Szkoły Podstawowej w Pręgowie. Planowane jest również uroczyste nadanie nazwy dla nowego ronda w centralnym punkcie wsi. Nie zabraknie też atrakcji dla seniorów oraz najmłodszych.

Finał WOŚP w Gminie Kolbudy

W niedzielę 29 stycznia odbył się 31 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  Do kwesty przyłączyła się również Gmina Kolbudy.
AKTUALNOŚCI

700 – lecie Pręgowa. Konkurs na logotyp

Konkurs  na opracowanie projektu graficznego logotypu rocznicy 700 - lecia Pręgowa
AKTUALNOŚCI

5 stycznia 2023 - Orszak Kolędników i wspólne Kolędowanie

W roku 2023 Pręgowo obchodzić będzie swoje 700 urodziny. Sołectwo ma w planie wiele ciekawych, jubileuszowych wydarzeń. Już w czwartek 5 stycznia, wraz z Komitetem organizacyjnym 700-lecia Pręgowa zapraszamy do wspólnego kolędowania w kolorowym, świątecznym orszaku.
Szukaj